Egron Lundgren akvarell

202969

LUNDGREN, Egron (1815-1875): Madonnan och barnet, kopia efter al fresco målning av Taddeo Gaddi från Pinacoteca i Perugia, monogramsignerad EL, akvarell, 55x25 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Konst, Måleri

Rum 1

Egron Lundgren akvarell

Budhistorik (26 bud)
909260
32 000
909268
31 000
909260
30 000
909259
29 000
909256
28 000

Slutpris SEK:
32 000
3 053 EUR, 3 434 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.