Uno Troili oljemålning

202943

TROILI, Uno (1815-1875), kopia efter Rembrandt: "Självporträtt i Florens", olja på duk, utförd 1849, inköpt på auktion 1880, text a tergo "inköpt å auktionen efter Troili 1880", 65x54 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

LITTERATUR:
Helge Kjellin, Uno Troili, I, SAK XV, Stockholm 1936, omnämnd sidan 200 och avbildad sidan 201, omnämnd i verkförteckningen som nr 93

Smärre krackeleringar

Konst, Måleri

Rum 14

Uno Troili oljemålning

Budhistorik (43 bud)
909135
17 500
909131
17 000
909112
16 500
909126
16 000
909112
15 500

Slutpris SEK:
17 500
1 670 EUR, 1 878 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.