Byst sekelskifte 1900

202891

BYST, sekelskifte 1900, föreställande Gustaf Retzius, gips, otydligt signerad Stockholm -99, höjd ca 76 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Smärre nagg, ytsmuts

Konst, Skulptur

Rum 4

Byst sekelskifte 1900

Budhistorik (11 bud)
911493
1 900
900804
1 800
911492
1 700
900804
1 600
910494

Slutpris SEK:
1 900
181 EUR, 204 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.