Spegellampett sengustaviansk

202889

SPEGELLAMPETT, för 1 ljus, sengustavianskt göteborgsarbete, bär hallstämpel, träskuren dekor, kvicksilverfolierat glas, spår av försilvring och förgyllning, höjd 73 cm
PROVENIENS: Hanebergs Säteri, Södermanland

Krönet med lagning, ljusarm saknas, färgbortfall

Speglar

Rum 13

Spegellampett sengustaviansk

Budhistorik (17 bud)
910866
8 200
911194
8 000
910866
7 800
911187
7 600
910866
7 400

Slutpris SEK:
8 200
826 EUR, 938 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.