Peter Ipsen figurin 1800-tal

202869

FIGURIN, 1800-talets slut, terrakotta, bemålad, av P. Ipsen, stämplad 600 P. IPSEN KJØBENHAVN ENERET, terracotta, höjd ca 21 cm
Rasmus Peter Ipsen (1815-1860) grundade sin terracotta firma i Köpenhamn år 1843, där han producerade nyklassicerande objekt för förmögna danskar och internationella klienter,
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Halsen med lagning, sockel med nagg i bakkant

Konst, Skulptur, Keramik/Porslin

Monter 5

Peter Ipsen figurin 1800-tal

Budhistorik (5 bud)
908915
700
897676
650
897676
901581
897676

Slutpris SEK:
700
67 EUR, 75 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.