Byst 1800-tal

202857

BYST, 1800-talets andra hälft, förställande Fredrika Bremer, parian, Gustafsberg, otydligt signerad och daterad 1871, höjd inklusive sockel ca 32,5 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Ändringar/tillägg
Föreställer Fredrika Bremer.

Konst, Keramik/Porslin

Rum 4

Byst 1800-tal

Budhistorik (17 bud)
908984
2 400
908976
908974
908967
1 900
908964
1 800

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.