Ettore Roesler Franz akvarell

202851

FRANZ, Ettore Roesler (Italien 1845-1907): Sydländskt landskapsmotiv, akvarell,
signerad E.R Franz Rome, köpt i Rom 1877 enligt text a tergo, 33x45,5 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Konst, Måleri

Fack 6

Ettore Roesler Franz akvarell

Budhistorik (10 bud)
907062
9 000
906667
8 800
907061
8 600
906667
7 200
906538
7 000

Slutpris SEK:
9 000
906 EUR, 1 030 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.