Egron Lundgren akvarell

202821

LUNDGREN, Egron (1815-1875): Motiv ur Tusen och en natt (Hassan Bedr-Ed-Din på sin faders grav), sepialavyr, signerad E.L, 13,5x28 cm, utförd 1862
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Konst, Måleri

Rum 3

Egron Lundgren akvarell

Budhistorik (23 bud)
906224
5 200
906206
5 000
906223
5 000
906206
4 800
906221
4 600

Slutpris SEK:
5 200
524 EUR, 595 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.