Egron Lundgren blandteknik

202730

LUNDGREN, Egron (1815-1875): "Ängel med liljor", akvarell på papper, monogramsignerad E L, 25x14 cm, monterad i förgylld ram i form av kyrkofönster, utförd 1870-75
ATERGO TEXT:
"Ängel med hvit lilja i handen
Skissen gjörs i Italien , fulländad våren 1875 i Stockholm
Tillhör fröken Anna Hierta"
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

LITTERATUR
Karl Asplund: Egron Lundgren, II, SAK XXIV, Stockholm 1915, avbildad och omnämnd sidan 115

Konst, Måleri

Rum 9

Egron Lundgren blandteknik

Budhistorik (29 bud)
906655
19 000
906656
18 500
906655
18 000
906651
17 500
906651
17 000

Slutpris SEK:
19 000
1 913 EUR, 2 174 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.