Byst 1800-tal

202702

BYST, gips, föreställande oidentifierad kvinna, monogramsignerad och daterad FK 1871, sockel av bemålad trä, total höjd inklusive sockel ca 43 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Konst, Skulptur

Rum 4

Byst 1800-tal

Budhistorik (15 bud)
907823
1 600
908425
907823
901407
901334

Slutpris SEK:
1 600
153 EUR, 172 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.