Skrin sekelskifte 1900

202699

SKRIN, sekelskifte 1900, sannolikt Kina, delvis genombruten dekor av inläggningar av snidat ben, höjd ca 12, 42x31 cm, nyckel medföljer
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Skador, slitage bortfall, nyckel med skada

Ändringar/tillägg
Nyckel finns att avhämta vid utlämningen

Diverse

Monter 5

Skrin sekelskifte 1900

Budhistorik (17 bud)
909119
1 900
906772
1 800
909117
1 700
906772
909116
1 400

Slutpris SEK:
1 900
182 EUR, 214 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.