Figurin 1800-tal

202645

FIGURIN, 1800-talets andra hälft, lergods, antikiserande, möjligen föreställande Sokrates, stämpelsignerad i godset Giovanni Mollina,, höjd ca 34 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Konst, Skulptur

Monter 1

Figurin 1800-tal

Budhistorik (24 bud)
904986
904995
1 900
904986
1 800
904994
1 700
904986
1 600

Slutpris SEK:
201 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.