Figurin 1800-tal

202644

FIGURIN, 1800-talets andra hälft, lergods, antikiserande, föreställande kvinna, stämpelsignerad i godset Giovanni Mollina, höjd ca 31,5 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Smärre fläckar

Konst, Skulptur

Monter 1

Figurin 1800-tal

Budhistorik (16 bud)
906174
906146
1 400
905779
1 300
905661
900132

Slutpris SEK:
143 EUR, 161 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.