Skrin Indien 1800-tal

202643

SKRIN, 1880-tal, Indien, oktagonal form, dekor av mosaikinläggningar av bl a ben och metall, botten med påskrift "Köpt å verldsutställningen i Amsterdam /.../ Retzius 1885 Från indien, fötter av ben, höjd ca 6 cm, medföljer syutensilier av bl a svarvat ben
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Invändig skada/bortfall

Diverse

Monter 1

Skrin Indien 1800-tal

Budhistorik (6 bud)
899322
897422
750
897422
450
899320
897422

Slutpris SEK:
81 EUR, 92 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.