Skrin 16/1700-tal

202642

SKRIN, 16/1700-tal, karvsnittsdekor, daterat 1696, beslag i järnsmide, originallås, höjd ca 16, 39x34 cm, senare nyckel medföljer
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Renoverat, kompletterat, sannolikt senare fötter

Ändringar/tillägg
Nyckel medföljer avhämtas vid utlämningen

Allmoge

Monter 1

Skrin 16/1700-tal

Budhistorik (16 bud)
907045
907041
1 900
907043
1 900
907041
1 800
907040
1 700

Slutpris SEK:
201 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.