Glasskärvor skrin

202640

GLASSKÄRVOR, romartiden, medföljer lapp med text "Detta antika bläckhorn är funnet i Roma 1876 vid utgången i Trojani villa dvs nära /.../ Termer /.../ statyn hittades /.../ bitarna af glas /...7 köpta af G /...) Retzius Roma 1877, Bläckhornet invigdes av Viktor Rydberg vid /..../ år 187 /.../,
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Skrin med slitage/skada

Diverse, Glas

Monter 1

Glasskärvor skrin

Budhistorik (9 bud)
906740
906738
900
906442
850
906437
906436
750

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.