Stolar 1800-tal

202346

STOLAR, 10 st, 1800-talets andra hälft, nyrenässans, massiv valnöt, träskuren dekor av bl a grotesker, en stol med påskrift "gjord och köpt i Venedig 1876",
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Slitage

Rum 14

Stolar 1800-tal

Budhistorik (48 bud)
905301
10 500
905238
10 000
905298
10 000
905238
9 400
905297
9 200

Slutpris SEK:
10 500
1 002 EUR, 1 127 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.