Spelbord 1800-tal

202254

SPELBORD, 1800-talets, sengustavianskt, stockholmsarbete, uppfällbar skiva, utdragbara ljusbrickor, spelplan för schack och backgammon, beslag i mässing, höjd ca79, 96x47 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Skiva med genomgående spricka, fuktfläck

Rum 5

Spelbord 1800-tal

Budhistorik (23 bud)
895381
7 000
904660
6 800
895381
6 600
904659
6 400
895381
6 200

Slutpris SEK:
7 000
705 EUR, 801 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.