Ljuskrona 1800-tal

202211

LJUSKRONA, 1800-talets slut, barockstil, för 16 ljus, olikslipade och gjutna prismor behängda på stomme av mässing, stomglas, elektrifierad, höjd ca 125, diameter ca 90 cm,
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Belysning, Ljuskronor

Rum 9

Ljuskrona 1800-tal

Budhistorik (38 bud)
904898
76 000
904904
74 000
904898
72 000
904900
70 000
904898
68 000

Slutpris SEK:
76 000
7 653 EUR, 8 694 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.