Skåp 1800-tal

202208

SKÅP, sekelskifte 1900, renässansstil, mörkbetsat trä, rikt skuren dekor, krön med tandnittskant, 2-delat, höjd ca 240, 72x200 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Rum 9

Skåp 1800-tal

Budhistorik (40 bud)
904780
20 000
904835
20 000
904780
19 500
904833
19 000
904780
18 500

Slutpris SEK:
20 000
2 014 EUR, 2 288 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.