Koppar främst Qianlong 1736-95

202190

TEKOPPAR på fat, 1 par, KOPPAR, 4 st., SÅSSNIPA, porslin, Kina, 17/1800-tal, dekor i famille rose med motiv av blommor resp mandarin och grisaille, höjd ca 5-6 cm

Nagg, fat med spricka lagning, kopp med lagad hänkel, kopp med tillverkningsdefekt samt spricka, såssnipa med omfattande lagningar

Orientaliskt, Porslin

Monter 23

Budhistorik (5 bud)
902174
902160
900
902159
750
902157
550
888869

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.