Kista barock1600-tal

202074

KISTA, barock, 1600-tal, front med intarsia, fanerad med bla lönn och sjödränkt ek, skulpterad dekor, profilerade lister, stomme av ek, järnbeslag, kortsidor med mässingshandtag, kräftlås av järn, inredning med fack, kulfötter, höjd 69, 120x60 cm
Medföljer kopia av intyg från Nordiska Museet, daterat 30 oktober 1956

Renoverad, kompletterad, smärre skador

Ändringar/tillägg
Nyckel finns att uthämta på utlämningen.

Rum 14

Kista  barock1600-tal

Budhistorik (25 bud)
906179
15 000
906178
14 500
906177
14 000
906173
13 500
906168
13 000

Slutpris SEK:
15 000
1 511 EUR, 1 716 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.