Byrå med stenskiva

201921

BYRÅ med stenskiva, Louis XVI-stil, gallerkant i förgylld mässing, höjd 77, 44x39 cm, nyckel finns
PROVENIENS: Fröknarna Vera och Nadja Cedergren, Riddargatan 1, Stockholm

Fröknarna Vera och Nadja Cedergren var två av fyra döttrar till jägmästare Albert Nestor Cedergren, vars far, den förmögne juveleraren Gustav Adolf Cedergren, hade 1852 köpt in huset Riddargatan 1 på Östermalm. Jägmästare Cedergren lät 1896 påbörja uppförandet av Cedergrenska tornet på sin mark i Stocksund, exteriören stod klar 1908. Tornet och den Cedergrenska parken testamenterades av Cedergrens döttrar till Skogshögskolan, som erhöll egendomen vid den sista dotterns bortgång 1975. 1912 övertog Nadja och Vera familjens fastighet vid Riddargatan 1, där de bodde i en sjurumsvåning inredd på 1800-talet, fylld med antikviteter och konstskatter samlade av sin far och farfar. I början av 1960-talet expropierades huset av Stockholms stad och revs, huvuddelen av inventarierna donerades till Nordiska museet och Stadsmuseet, men visa inventarier såldes på auktion.

Rum 5

Byrå med stenskiva

Budhistorik (14 bud)
901800
5 200
901797
5 000
901712
4 800
901677
4 200
900954
3 600

Slutpris SEK:
5 200
524 EUR, 595 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.