Skål med fat sterlingsilver

201859

SKÅL med FAT, sterlingsilver, riklig dekor av blommor och blad, hänklar i form av akantusslingor, skål invändigt med förgyllning, längd inkl. hänklar 46,5 cm, fat ovalt, längd 47 cm, Turkiet, 1900-tal, total vikt ca 3880 g
Enligt uppgift tillverkat av armenisk silversmed

Silver

Rum 6

Skål med fat sterlingsilver

Budhistorik (24 bud)
900590
21 000
900919
20 000
900590
19 500
900914
19 000
900590
18 500

Slutpris SEK:
21 000
2 115 EUR, 2 402 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.