Skålfat skål från Mingdynastin

201681

SKÅLFAT, 3 st, SKÅL, porslin, Kina, 15/1600-tal, Ming dynastin, bl.a. Swatow och Kraak, dekor i underglasyrblått, diameter 21,5-15 cm, skålens höjd 6 cm

Nagg, glasyrsläpp

Orientaliskt, Porslin

Monter 13

Budhistorik (22 bud)
898883
2 600
898736
2 400
889073
888627
889072

Slutpris SEK:
2 600
262 EUR, 297 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.