Gungstol Charles & Ray Eames RAR

201182

GUNGSTOL, Charles & Ray Eames, "RAR", Herman Miller, USA , formgiven 1948-50, vit formgjuten glasfiberförstärkt plast, ben i vitmetall på trämedar, märkt Herman Miller
HISTORIK: Från sent 1950-tal till slutet av 1960-talet fick blivande föräldrar, anställda vid fabriken hos Herman Miller, en RAR-gungstol av företaget där de kunde sitta och vagga sina barn. RAR = Rocking Armchair Rod.

Senare underrede

Rum 4

Budhistorik (10 bud)
896508
4 400
896506
4 200
896478
895499
3 600
893318

Slutpris SEK:
4 400
420 EUR, 472 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.