Gungstol Charles & Ray Eames RAR

201148

GUNGSTOL, Charles & Ray Eames, "RAR", märkta Herman Miller, formgiven 1948-50, sits i orange formgjuten glasfiberförstärkt plast, ben i metall på trämedar

Historik: Från sent 1950-tal till slutet av 1960-talet fick blivande föräldrar, anställda vid fabriken hos Herman Miller, en RAR-gungstol av företaget där de kunde sitta och vagga sina barn. RAR = Rocking Armchair Rod.

Senare underrede, sprickor

Möbler, Design

Rum 12

Budhistorik (4 bud)

884788
1 700
895289
1 600
884788
883392

Slutpris SEK:
1 700
171 EUR, 194 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.