Gideon Börje oljemålning

200937

BÖRJE, Gideon (1891-1965): "Från Östra station 1938 - Stockholm", signerad G Börje, utförd 1938, olja på duk, 53x63 cm;
PROVENIENS: Konstnärens släkt
Inköpt på Stockholms Auktionsverk, Stadsauktion 1956

Konst, Måleri, Stockholmiana

Rum 3

Gideon Börje oljemålning

Budhistorik (10 bud)
914864
3 400
914828
3 200
914863
3 200
914828
914525
2 800

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.