Fernand Léger La Racine Noir

200669

LEGER, Fernand (1881-1955): La Racine Noire, färglitografi, 1948, signerad och numrerad F. Léger 56/75, tryckt på Arches papper, editerad av Galerie Louise Leiris, Paris
I. 37x46,5 cm S. 50x62,5 cm
Colour lithograph, 1948, signed and numbered in pencil. Light- and mount stained, trimmed margins, otherwise in good condition
LITTERATUR
Saphire 22

Kundcenter

Fernand Léger La Racine Noir
Budhistorik (4 bud)

888669
10 000
882194
8 000
882086
3 600
882081

Slutpris SEK:
10 000
1 007 EUR, 1 144 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.