Einar Forseth

200515

FORSETH, Einar (1892-1982): Skiss till kyrkofönster: "Gällivare-Malmberget kyrka (motiv av bla Pehr Högström)", signerad och daterad Einar Forseth 1943-44, blandteknik, totalmått 294x106 cm (6 delar)
PROVENIENS: Konstnärens familj

Skador

Konst, Måleri

Rum 1

Einar Forseth

Budhistorik (17 bud)
928015
928020
928015
2 800
928019
2 600
928015
2 400

Slutpris SEK:
287 EUR, 338 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.