Einar Forseth blandteknik

200083

FORSETH, Einar (1892-1982): (2) "Tall i Hallingsbacken (Ålsten)" samt Forseths villa - Hallingsbacken 3, signerade Einar Forseth, utförd ca 1950 resp 1925, blandteknik, 28x41,5 resp 21x35 cm
PROVENIENS: Konstnärens familj,
UTSTÄLLD: "Tall i Hallingsbacken" - Prins Eugens Waldemarsudde
HISTORIK: Åren 1925-1981 bodde Einar Forseth med sin familj vid Hallingsbacken 3 i Ålsten i Bromma. Han ritade egenhändigt sin egen villa, där han också hade sin ateljé.

Smärre skador

Konst, Måleri, Stockholmiana

Fack 1

Einar Forseth blandteknik

Budhistorik (32 bud)
927780
3 400
927777
3 200
927778
3 200
927777
927775
2 800

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.