Einar Forseth blandteknik

199758

FORSETH, Einar (1892-1982): "Mälardrottningen" - tävlingsbidrag (SL - snabb effektiv, för dig och alla i länet. Motto: "Drott") signerad Fo, blandteknik på papper och kartong, 102x71 cm; Bidrag till "Allmän tävling om konstnärliga affiischer som profilerar kollektivitrafiken i Stockholms län"; oramad
PROVENIENS: Konstnärens familj

Skador

Konst, Måleri

Rum 9

Einar Forseth blandteknik
Budhistorik (15 bud)
926411
926497
2 800
926411
1 900
926298
1 800
926298
1 600

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.