Gösta Hallencreutz olja på pannå

199586

HALLENCREUTZ, Gösta (1881-1952): Fredmans 42:dra Epistel. "Men mitt herrskap, titta ut! Öppna fönstret en minut! Vinterns skärpa tycks bortrinna och försvinna var minut", olja på pannå, signerad och daterad G. Hallencreutz 1940, 115x115 cm
Proveniens: Restaurang Kristina i Gamla Stan

Skador

Konst, Måleri

Rum 3

Budhistorik (5 bud)
901736
901400
850
900180
900176
500
899514

Slutpris SEK:
151 EUR, 172 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.