Porträtt över svenska fältherrar och lärde

197834

PORTRÄTT (17), 10 st kopparstick över svenska fältherrar och lärde, 1600-1800-tal, samtliga utom en monterade på papper och i passepartout
bl.a. Grotius, Thunberg, Macklean, Horn, de la Gardie, samtliga monterade på papper och i passepartout.
Proveniens: Friherre Carl Nils Daniel Bildt (1850-1930, envoyé extraordinarie och ministre plènipotentiaire i Rom och son till den svenske statsministern Gillis Bildt.

Ett stick med trycksvärta från text i marginalen.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Rum 9

Budhistorik (23 bud)
896207
3 200
885003
885003
2 400
896204
885003

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.