Porträtt på Gustaf II Adolf

197822

GUSTAF II ADOLF (7), 7 st kopparstick på Gustaf II Adolf, huvudsakligen 1600-tal, alla monterade på papper och i passepartout.
Proveniens: Friherre Carl Nils Daniel Bildt (1850-1930, envoyé extraordinarie och ministre plènipotentiaire i Rom och son till den svenske statsministern Gillis Bildt.

Några skurna, några dubbletter

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Rum 9

Porträtt på Gustaf II Adolf

Budhistorik (6 bud)
896246
1 300
894478
894478
450
887721
884898

Slutpris SEK:
1 300
131 EUR, 149 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.