Porträtt på Karl XII

197818

KARL XII (8), 8 st kopparstick på Karl XII, 1700-tal, samtliga monterade på papper och i passepartout.
Proveniens: Friherre Carl Nils Daniel Bildt (1850-1930, envoyé extraordinarie och ministre plènipotentiaire i Rom och son till den svenske statsministern Gillis Bildt.

Någon med enstaka obetydlig fläck, något lätt gulnad.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Rum 9

Porträtt på Karl XII

Budhistorik (14 bud)
886781
895284
886781
892432
886781
950

Slutpris SEK:
114 EUR, 129 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.