Porträtt på drottning Kristina

197817

DROTTNING KRISTINA (10), 10 st kopparstick på drottning Kristina, huvudsakligen 1600-tal, mestadels varsamt monterade på papper i hörnen, 1 limmad, flertalet med numrering (blyerts, en i brunt bläck) i övre hörn.
Proveniens: Friherre Carl Nils Daniel Bildt (1850-1930, envoyé extraordinarie och ministre plènipotentiaire i Rom och son till den svenske statsministern Gillis Bildt.

Enstaka lätt solkiga.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Rum 9

Budhistorik (18 bud)
895971
2 400
895960
894984
894984
1 700
894861
1 600

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:
1 800

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.