Märthaskolan, Stockholm, "Chaneldräkt", 1960-tal

195640

MÄRTHASKOLAN, Stockholm, "Chaneldräkt", 1960-tal, tredelad, bestående av jacka, 2 ärmlösa toppar och kjol, tillhörande sjal, skuren på skrodden, 187 x 15 cm, mohairbouclé, hallonröd, matelassefodrad i tryckt shantungsiden; jacka, klassiskt påsydd länk i gulmetall i nederkant, etikettmärkt H.K.H Hertiginnans av Västerbotten Hovleverantör Märthaskolans FRANSKA AVDELNING STOCKHOLM, mått: övervidd 90 cm, midjevidd 86 cm, tvådelad ärmlängd 52 cm, ryggbredd 37 cm, hellängd 53 cm, kjol, matelasserad, viskosfoder, mått: midjevidd 74 cm, stuss 92 cm, hellängd mitt bak 56 cm, blixtlås mitt bak 18 cm, 2 blusar, ärmlösa, etikettmärkta H.M. Drottningens Hovleverantör Märthaskolan STOCKHOLM, blus 1, dold knäppning, midjelinning, mått: midjevidd 76 cm, övervidd 94 cm; smärre slitage, blus 2, rak, knäppning med klädda knappar, mått: övervidd 92 cm

Ändringar/tillägg

Fashion

Märthaskolan, Stockholm,

Budhistorik (3 bud)

914634
914614
750
913503

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.