Balmain, Paris, dräkt, sent 1950-tal, turkos siden

192484

BALMAIN, Paris, dräkt, sent 1950-tal, turkos siden, acetatfodrad, dräktjacka, rak modell, dekorativa tidstypiska soutageknappar, etikettmärkt PIERRE BALMAIN Paris Ready to wear by Torella, mått: övervidd 100 cm, höftvidd 100 cm, axel/ärm 11/59 cm, ryggbredd 40 cm, hellängd mitt bak 57 cm, kjol, enligt etikett storlek 42, mått: midjevidd 74 cm, höftvidd 90 cm, stuss 100 cm, längd mitt bak 62 cm, blixtlås mitt bak 21 cm

Smärre slitage

Ändringar/tillägg

Fashion

Budhistorik

2013-09-17 kl 16:20
Slutpris SEK:
0
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 260 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer