Taburett 1800-tal

200287

TABURETT, 1800-talets första hälft, fanér med intarsia, bredd 48 cm
PROVENIENS: Ägarstämpel med kung Christian VIII:s av Danmark monogram, samt etikettmärkt Bernstorff Slot. Christian VIII köpte 1845 Bernstorff Slott som sitt sommarresidens.

Lagningar, skador, bortfall, senare klädsel med fläckar

Rum 13

Taburett 1800-tal

Budhistorik (4 bud)

887175
886058
879947
878019

Slutpris SEK:
210 EUR, 236 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.