Carl Larsson blyerts

199518

LARSSON, Carl (1853-1919): S:t Erik (den helige) och S.t Henrik (biskop), signerad C.L. Akvarell, utförd 1911, blyerts och täckvitt på papper, 65x40 cm

Tillhör en serie av 5 st akvarellerade teckningar. De övriga föreställer Augustinus och Monica, Ansgar och Botvid, Birgitta och Mathias, Martin Luther och Gustaf II Adolf. De var skisser tillämnade målningar i Uppenbarelsekyrkan i Saltsjöbaden, vilka aldrig blev utförda.
Carl Larsson skänkte de akvarellerade teckningarna till Vadstena gillestuga 1917. Alla fem var ursprungligen ramade tillsammans i en ram. Efter gillets upplösning såldes dessa 1968.

LITTERATUR
Ulwa Neergaard: Carl Larsson - Signerat med pensel och penna, Stockholm 1999, katalognr 1424B

Konst, Måleri

Kundcenter

Carl Larsson blyerts

Budhistorik (28 bud)
884425
44 000
884422
42 000
884417
40 000
884421
40 000
884417
39 000

Slutpris SEK:
44 000
4 431 EUR, 5 034 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.