Gungstol RAR Charles & Ray Eames

199257

GUNGSTOL, Charles & Ray Eames, "RAR", märkt Herman Miller, USA , formgiven 1948-50, sits i petroliumblå formgjuten glasfiberförstärkt plast, ben i metall på trämedar

Historik: Från sent 1950-tal till slutet av 1960-talet fick blivande föräldrar, anställda vid fabriken hos Herman Miller, en RAR-gungstol av företaget där de kunde sitta och vagga sina barn. RAR = Rocking Armchair Rod.

Senare underrede

Rum 8

Budhistorik (13 bud)
877545
2 800
877670
2 600
877545
2 400
874483
874279
1 600

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.