JAG Acke akvarell

199101

ACKE, J.A.G. (1859-1924): "Löfhögen", Motiv från Bergielund - Stockholm (nuvarande Vasaparken), signerad och daterad Axel A-(n?) Bergielund 1880, akvarell, 16x20,5 cm;
PROVENIENS: Konstnärens familj
HISTORIK: Johan Axel Gustaf Andersson (JAG) hette t.o.m 1904 Andersson, bytte därefter till Acke. Föddes 1859 på gamla Bergielund i Stockholm

Konst, Måleri

Monter 6

JAG Acke akvarell

Budhistorik (3 bud)

875086
870199
1 800
869909

Slutpris SEK:
287 EUR, 338 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.