JAG Acke akvarell

199091

ACKE, J.A.G. (1859-1924): Motiv från Bergielund - Stockholm (nuvarande Vasaparken), signerad och daterad Axel An-d pinxit Bergielund 22 augusti 1880, akvarell, 14,5x19,5 cm;
PROVENIENS: Konstnärens familj
HISTORIK: Johan Axel Gustaf Andersson (JAG) hette t.o.m 1904 Andersson, bytte därefter till Acke. Föddes 1859 på gamla Bergielund i Stockholm

Konst, Måleri

Monter 7

JAG Acke akvarell

Budhistorik (6 bud)
877885
950
877312
900
875091
850
874488
872466

Slutpris SEK:
950
91 EUR, 102 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.