JAG Acke akvarell

199064

ACKE, J.A.G. (1859-1924): Motiv från Bergielund - Stockholm (nuvarande Vasaparken), signerad och daterad Axel Andersson Bergielund 1880, akvarell, 14,5x19,5 cm;
PROVENIENS: Konstnärens familj
HISTORIK: Johan Axel Gustaf Andersson (JAG) hette t.o.m 1904 Andersson, bytte därefter till Acke. Föddes 1859 på gamla Bergielund i Stockholm

Konst, Måleri, Stockholmiana

Monter 7

JAG Acke akvarell

Budhistorik (6 bud)
878127
1 300
877886
877642
950
876612
900
875096
850

Slutpris SEK:
1 300
124 EUR, 139 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.