Gungstol Charles & Ray Eames RAR

198487

GUNGSTOL, Charles & Ray Eames, "RAR", producerad för ZENITH Herman Miller USA ca 1950, sits i ljus formgjuten glasfiberförstärkt plast, ben i metall på trämedar, etikettmärkt Charles Eames Herman Miller Zeeland Michigan shipped from Venice California

HISTORIK: Från sent 1950-tal till slutet av 1960-talet fick blivande föräldrar, anställda vid fabriken hos Herman Miller, en RAR-gungstol av företaget där de kunde sitta och vagga sina barn. RAR = Rocking Armchair Rod.

Senare underrede

Möbler, Design

Rum 8

Budhistorik (6 bud)
872630
4 200
870425
870423
3 800
864442
3 400
864289
450

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.