Bestick modell Empire

198336

BESTICK, 27+1 dlr, silver, 1900-talets första hälft, modell Empire, bestående av: 12 bordsskedar, längd 18 cm, 12 matskedar, 21,5 cm, ragusked, 27,5 cm, strösked, invändigt förgylld, tesil, förgylld, bakelsespade, invändigt förgylld, totalvikt ca 1480 g

Bär monogramgravyr, bakelsespade i påminnande modell

Silver

Monter 17

Bestick modell Empire

Budhistorik (4 bud)

868805
4 200
869661
868805
3 600
862835

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:
4 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.