Terrin med lock

197958

TERRIN med lock, flintgods, 1800-tal, vapendekor av Sparre, Lewenhaupt samt Salm? under vapen med tre manshuvuden, höjd 19 med lock, längd 28,5 cm
Historik: Enligt bifogat papper från Riksarkivets heraldiska sektion; som gemensam historisk originalitet hade man i sina respektive släkter en halshuggen förfader, därav de tre manshuvudena under vapenskölderna

Locket med äldre lagningar

Keramik/Porslin

Monter 6

Terrin med lock

Budhistorik (24 bud)
864857
6 400
864771
6 200
864856
6 000
864771
5 800
864741
5 600

Slutpris SEK:
6 400
611 EUR, 687 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.