Blombord Gustavsberg

197732

BLOMBORD, porslin, Gustavsberg,1895, rund skiva, delvis förgylld dekor med motiv av bevingade fabeldjur, fyrdelad pelarfot avslutad i lejontassar, bär monogramsignatur AE samt datering 95, höjd 96, diameter 70 cm

Lagningar, smärre skador

Keramik/Porslin, Möbler

Rum 9

Blombord Gustavsberg

Budhistorik (4 bud)

866785
866780
3 400
860907
859479
1 300

Slutpris SEK:
408 EUR, 493 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.