Tennfat 1700-tal

197662

TENNFAT, 6 st, 1700-tal, diameter 20-30 cm, respektive stämplade för:
Nils Christophersson Fors, Västerås, 1755,
Jakob Sauer, Stockholm, 1752,
Daniel Björkman, Stockholm, 1745,
Johan Anjou, Gävle, otydlig årsstämpel,
Claes Törnqvist, Gävle, (1735-1760),
Möjligen Samuel Marner, Stockholm, (1748-1775)

Slitage, enstaka lagning, delvis anlupet

Diverse

Monter 2

Tennfat 1700-tal

Budhistorik (20 bud)
865230
865961
1 400
865230
1 300
865958
865230

Slutpris SEK:
143 EUR, 161 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.